Vereniging Orthopedisch en Gips Verpleegkundigen

In de pers


Merck pleit schuldig voor Vioxx

toegevoegd op 1 maart 2012

Merck pleit schuldig en zal boete betalen owv foutieve marketing van Vioxx, een pijnstiller die in 2004 van de markt werd gehaald.


Nieuw gen

toegevoegd op 29 februari 2012

Onderzoekers van de KU Leuven en de UZ Leuven hebben het genetisch mechanisme ontdekt dat het uiterst zeldzame 'Thrombocytopenia with Absent Radius (TAR)'-syndroomveroorzaakt. Patiënten die aan dit syndroom lijden, worden geboren met skeletafwijkingen zoals een onderontwikkelde tot ontbrekende voorarm of zelfs volledige arm.


Sterke daling voetbalblessures

toegevoegd op 2 februari 2012

02-02-2012 werden de resultaten bekend gemaakt van een grootschalig onderzoek naar de evolutie en trends in blessures in het Belgisch voetbal de afgelopen 10 jaar. Het onderzoek, dat door de UZ Leuven in samenwerking met de Koninklijke Belgische Voetbalbond (KBVB) werd uitgevoerd, leverde een aantal verrassende bevindingen op die de beleidsmakers in de toekomst kunnen helpen om het aantal blessures verder te doen dalen.


Aspecifieke nekpijn

toegevoegd op 1 februari 2012

Alleen voor behandeling met lichaamsoefeningen in combinatie met manipulatie en/of mobilisatie van de nek is een positief effect overtuigend bewezen.


Osteoporotische fracturen

toegevoegd op 1 februari 2012

Medicatie om osteoporotische fracturen te voorkomen beter voor te behouden voor patiënten met hoogste risico.


3M Soft Cast Days 2011

toegevoegd op 28 januari 2012

De voordelen van functioneel stabiliseren met 3M Soft Cast in vergelijking met de conventionele, rigide immobilisatie, werden nog maar eens bevestigd.


Valpreventie

toegevoegd op 28 januari 2012

Valpreventie vermindert valpartijen bij reumapatiënt


Nieuwere anticoagulantia

toegevoegd op 27 januari 2012

Recente nieuwe geneesmiddelen ter preventie van diepe veneuze thrombose bij majeure orthopedische ingrepen.


Botbreuken bij ouderen

toegevoegd op 26 januari 2012

Ouderen met een te laag natriumgehalte in het bloed lopen meer risico op botbreuken.


Crematoria recycleren protheses

toegevoegd op 25 januari 2012

In 2011 schonken crematoria ongeveer 75.000 euro aan allerlei goede doelen. Die som is o.a. afkomstig van de verkoop van hoogwaardige prothesen.


Verschil in revalidatie na TKP

toegevoegd op 23 januari 2012

Vrouwen revalideren sneller na TKP dan mannen


Cellac'art 2012

toegevoegd op 23 januari 2012

Cellac'art 2012 was een groot succes


Knieprotheses bij 50+ in vraag?

toegevoegd op 22 januari 2012

Bron: De Morgen 22-01-2012

Cijfermateriaal uit het Verenigd Koninkrijk, Amerika en Finland bevestigt de trend van de 'jongere' knieprotheses. Hiermee wordt het stijgend aantal ingrepen bedoeld bij mensen uit de generatie van de 'babyboomers', nu allemaal tussen 50 en 60 jaar oud. Een aanleiding voor deze 'trend' is de groeiende zwaarlijvigheid in de westerse landen, die zijn tol eist op heel wat kniegewrichten.

Een verslag in 'Arthritis & Rheumatism' stelt dat er dringend werk gemaakt moet worden van een onderzoek dat peilt naar het nut van deze ingrepen bij vijftigers, gezien de ongekende houdbaarheid van de knieprotheses in deze leeftijdsgroep.

Voor ouderen tussen 60 en 80 is namelijk al heel wat geweten over de duurzaamheid van knieprotheses. Gemiddeld wordt gesteld dat het nieuwe gewricht ongeveer 15 jaar kan meegaan, zeker gezien het feit dat deze doelgroep minder fysiek actief is. Voor de steeds stijgende groep van prothesepatiënten onder de 60 is echter nog onvoldoende geweten om een gelijkaardige schatting te maken.

Zorg
Artsen vrezen zelfs dat jongere patiënten de duurzaamheid aanzienlijk zullen terugschroeven omdat vijftigers doorgaans nog een stuk actiever door het leven gaan. Daarom is er dringend nood aan meer onderzoek want het streefdoel zou zijn om knieprotheses te ontwikkelen die minstens 30 jaar kunnen meegaan.

Vraag & Aanbod
Professor Alan Silman, medisch directeur van Arthritis Research UK, stelt dat knieprotheses in het Verenigd Koninkrijk vandaag de dag zelfs de vraag voor nieuwe heupen overstijgen. In 2010 werden niet minder dan 90.000 operaties uitgevoerd, een stijging met 5.7 procent tegenover het jaar ervoor.

"Er worden steeds meer nieuwe knieën geplaatst omdat de Britse bevolking niet alleen ouder wordt, maar ook steeds zwaarlijviger. Dit zijn dan ook de twee hoofdoorzaken van knieartrose (een van de meest voorkomende reuma-aandoeningen). Opvallend is echter dat steeds meer van deze ingrepen worden toegepast op jongere mensen, zelfs onder de 50", aldus Prof. Silman.

Bewustzijn
Een mogelijke verklaring die wordt geboden is dat jongere mensen vandaag beter geïnformeerd zijn en zich meer bewust zijn van wat er allemaal mogelijk is op vlak van medische ingrepen. Daarom zijn ze ook sneller geneigd behandeling te vragen in tegenstelling tot oudere generaties. 

"Patiënten met knieartrose kiezen vandaag meer in het kader van wat ze kunnen doen om te blijven doen wat ze doen. Denk maar aan hun job of hun sport. Hierdoor stijgt de vraag voor het aantal chirurgische ingrepen", gaat Alan Silman verder.

Problematisch?
Uiteraard kunnen we ons bedenken dat artsen deze trend terecht in vraag stellen. Waarom een chirurgische ingreep uitvoeren op mensen die op geen enkel vlak willen afwijken van de levensstijl die geleid heeft tot de vroegtijdige slijtage van hun kniegewrichten? 

"Het is zorgwekkend omdat we niets weten over de duurzaamheid van deze protheses bij jongere mensen die niet zullen ophouden met hun knieën bloot te stellen aan veeleisende activiteiten. We vermoeden dan ook dat we hierdoor in de nabije toekomst problemen zullen krijgen", stelt Dokter Jarkko Leskinen, een orthopedische chirurg aan het Helsinki University Central Hospital, waar een gelijkaardige trend werd opgemerkt.

Ook Professor Silman is het hiermee eens: "De kans is groot dat we een boom gaan zien in het aantal herzieningen van de ingrepen eens deze generatie de leeftijd van 70 bereikt. Gelukkig evolueren de protheses en de chirgurgische technieken steeds mee".

 

Terug naar top van pagina


NSAIDs verhogen kans op miskraam

toegevoegd op 22 januari 2012

NSAID's verhogen kans op miskraam


80.000€ schadevergoeding na val

toegevoegd op 17 januari 2012

Na 17 jaar 80.000 euro schadevergoeding voor patiënt


www.ikgaervoor.be

toegevoegd op 30 december 2011

Ambassadeur zorgberoepen Lon Holzer aan het woord


Memorandum Vlaamse Verpleegunie

toegevoegd op 19 december 2011

De Vlaamse Verpleegunie brengt haar actieplan onder de aandacht van de federale regering en de deelstaatregeringen.


2e congres Vlaamse Verpleegunie

toegevoegd op 13 oktober 2011

Op 14 december 2011 organiseerde de VVU (Vlaamse Verpleegunie) in het Provinciehuis te Leuven haar 2e congres, opgebouwd als een drieluik rond kwaliteit, functiedifferentiatie en verantwoorde zorg/maatschappelijke erkenning.


Traumadagen 3&4/11 - Amsterdam

toegevoegd op 29 september 2011

Het tweedaagse wetenschappelijk congres op 3 & 4 november 2011 van de Nederlandse vereniging voor traumachirurgie en de Nederlandse vereniging voor orthopedische traumatologie, vinden plaats in de Amsterdam RAI.

Verdere gegevens, zie programma NVT

 

 


Richtlijnen voor de zorgpraktijk

toegevoegd op 18 februari 2011

Omgaan met knelpunten in de dagelijkse werking. Voor verpleegkundigen, zorgkundigen en hun leidinggevenden

Beheer en Ontwerp: KauThink CMS